wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Komunikaty

Dymomierz optyczny DS2
środa, 26-04-2017, godz. 14.04
Prezydent Miasta Legionowo postanowił zakupić, na potrzeby Powiatowej Komendy Policji w Legionowie, przenośny dymomierz optyczny DS2. Urządzenie to zostało przekazane podczas sesji Rady Miasta Legionowo na terenie Parku Zdrowia w dniu 26 kwietnia.

Każdy samochód, aby poruszać się po drogach publicznych, musi przechodzić regularne badania diagnostyczne. Dla aut z silnikiem diesla wymagane jest badanie dymomierzem. Wykonuje się je na rozgrzanym silniku, przy temperaturze powietrza powyżej 5 C. Badanie polega na pomiarze przejrzystości spalin. Do rury wydechowej wprowadza się specjalną sondę dymomierza i 3-krotnie płynnie wprowadza silnik na maksymalne obroty.

Dopuszczalna prawem norma wynosi:

3,0 m-1 dla pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 30 czerwca 2008 wyposażonych w turbodoładowanie;

2,5 m-1 dla pozostałych pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 30 czerwca 2008;

1,5 m-1 dla pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po 30 czerwca 2008;

Normy dotyczą wszystkich pojazdów – także samochodów ciężarowych, autobusów, pojazdów rolniczych i wolnobieżnych.

Niestety, powszechny jest proceder pomijania tego badania na stacjach diagnostycznych. W obawie przed utratą klientów diagności nie chcą robić sobie problemu. 14 lutego ukazał się raport Naczelnej Izby Kontroli na temat dopuszczania pojazdów do ruchu drogowego. NIK zwraca uwagę na niski odsetek badań zakończonych wynikiem negatywnym w Polsce. Odsetek badań diagnostycznych, gdzie wykryto usterki istotne lub stwarzające zagrożenie wynosi ok. 2 proc., podczas gdy w Niemczech sięga 23 proc. badań.

Dymomierz optyczny DS2 jest już w posiadaniu legionowskiej policji. Urządzenie to pozwala sprawdzić podczas kontroli przeprowadzanej przez patrol drogówki, czy dane auto spełnia obowiązujące normy emisji przez pojazdy wyposażone w silniki o zapłonie samoczynnym. Jeśli nie – kończy się to mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

W branży samochodowej coraz częściej słychać głosy, że silniki diesla nie są w stanie dotrzymać obecnych i przyszłych norm. Wydaje się, że stają się ślepą uliczką rozwoju motoryzacji, jak kiedyś auta z silnikami dwusuwowymi. Auta z silnikami diesla szybciej tracą na wartości – obecnie te same używane modele z silnikami benzynowymi są droższe niż wysokoprężne. Coraz więcej miast w Europie decyduje się zakazać wjazdu samochodom z silnikami wysokoprężnymi. Kilkuletnie diesle w atrakcyjnych cenach będą zalewać polski rynek i truć nas przez kolejne lata. To od nas zależy, jakim powietrzem będziemy oddychać przez następne lata - czy skusimy się na pozorną oszczędność przy zakupie używanego samochodu, czy też podejmiemy decyzję świadomie.

Decydując się na kupno własnych 4 kółek najlepiej kupić model z silnikiem benzynowym lub LPG, a osoby lepiej sytuowane powinny rozważyć napęd hybrydowy lub elektryczny. W Legionowie powstają dwie pierwsze publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych na parkinach park&ride.

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE