wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Komunikaty

XI edycja Powiatowego Konkursu Polonistycznego „Licz się ze słowami!” pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo
środa, 22-03-2017, godz. 14.12

Tegoroczna edycja Konkursu miała miejsce 15 marca 2017 roku. Wzięło w niej udział 8 zaprzyjaźnionych szkół podstawowych z naszego powiatu. Hasłem przewodnim w tej edycji była wartość przyjaźni w życiu człowieka. Przyświecało jej motto: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”.

To braterskie, głęboko humanistyczne przesłanie jest popularnym motywem literackim czy filmowym nie tylko w tekstach i obrazach kierowanych do dzieci i młodzieży. Warto więc krzewić w młodych ludziach postawy życzliwości i szacunku wobec drugiego człowieka bez względu na jego poglądy, kolor skóry czy pochodzenie. Dzięki przyjaźni życie ludzkie nabiera głębszego sensu.

Zadania konkursowe podzielone były na dwa etapy: pierwszy - pisemny, drugi – ustny w formie krasomówczej prezentacji, przygotowanej na podstawie znanych dzieł malarskich C. Monet’a, A. Renoir’a czy T. Makowskiego.

Uczniowie, przygotowując się do zadań konkursowych, czytali znane i popularne utwory literackie, takie jak „W pustyni
i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Most do Terabithii” K. Paterson, „Oskar i pani Róża” E. E. Schmitt’a, „Mały Książę” A. de Saint – Exupéry’ego, trochę już zapomniane opowiadanie M. Dąbrowskiej o Karolu i Stefanie – dwóch chłopcach pochodzących z różnych środowisk społecznych, ale też i utwory wierszowane znanych i cenionych poetów: „To Przyjaciel…” K. Wojtyły, „Przepaść” T. Różewicza czy utwór polskiego noblisty Cz. Miłosza „Na dzień dobry”. Na podkreślenie zasługuje wspaniała praca w grupach, zdyscyplinowanieoraz wzorowe zachowanie uczniów.

Szczególnych wrażeń dostarczyły gronu nauczycielskiemu prezentacje ustne. Uczniowie, jak zawsze, wykazali się inwencją twórczą. Wykorzystywali bogactwo mowy polskiej, z pasją młodych literatów tworzyli opisy, zaskakując żywą wyobraźnią i wzruszając swoich nauczycieli.

Konkurs jest nie tylko okazją do spotkań i wymiany doświadczeń uczniów i nauczycieli polonistów z naszego powiatu, ale wyczekiwanym i długo przygotowywanym szkolnym świętem języka polskiego. Dzieje się tak za sprawą wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności wszystkich uczestników, bez względu na zajmowane miejsce.

W ostatecznym wyniku dość wyrównanej rywalizacji ustalono następujące miejsca na literackim podium:

I miejsce ex aequo – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie

II miejsce ex aequo – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Legionowie

III miejsce – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Serocku

Przyznano też wyróżnienia:
Szkole Podstawowej w Izabelinie,
Szkole Podstawowej w Białobrzegach,
Szkole Podstawowej w Jabłonnie.

źródło: Powiat legionowski

 

Bardzo dziękujemy Koleżankom: p. Ewie Żmijewskiej, p. Magdalenie Michalak,
p. Katarzynie Niziołek, p. Dominice Pietraszewskiej, p. Monice Goszczyńskiej – Bartkowskiej, p. Monice Sak, p. Renacie Muzal, p. Elżbiecie Dąbkowskiej – Mikos, p. Anecie Kowalskiej, nauczycielkom języka polskiego, z którymi współpracujemy, za przygotowanie uczniów oraz rzetelną i zgodną pracę w komisji. Serdecznie gratulujemy Uczniom – uczestnikom konkursu, życzymy dalszych sukcesów w trudnej, ale i pięknej dziedzinie polonistyki! Zapraszamy do kolejnej edycji za rok. Dziękujemy Pani dyrektor Zespołu Szkół Agnieszce Jakubowskiej oraz Pani wicedyrektor Wioletcie Majewskiej za wsparcie i opiekę nad działaniami konkursowymi.

Organizatorki:
Wioletta Majewska, Ewa Dziura, Marzena Karaś - Gmitrzuk

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE