wersja dla niedowidzących
Odmienny stan - odmienne traktowanie Przejrzysta Polska ISO IQNet IQNet IQNet Razem bezpieczniej Najlepsi prezydenci miast Najlepsi prezydenci miast Legionowo Samorządowym Liderem Edukacji Samorządowy Lider Edukacji Legionowo wśród Krajowych Liderów Innowacji

Aktualności - Komunikaty

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce (15.02.2017)
środa, 15-02-2017, godz. 14.04

Według prognozy IMGW-PIB, w dniu 15 lutego na obszarze Polski będzie występowało zachmurzenie małe lub umiarkowane, a tylko na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami w środkowej części dnia. Polska pozostanie pod wpływem wyżu z centrami nad Bawarią, Podkarpaciem i Rumunią. Z północnego zachodu napływa cieplejsze powietrze polarno-morskie. Temperatura maksymalna od 0°C, 2°C na wschodzie do 5°C, 7°C na zachodzie i do 7°C, 9°C na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby, zmienny. W nocy we wschodniej połowie Polski zachmurzenie całkowite, miejscami przejaśnienia, a w rejonach górskich rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, a w rejonach mgieł lokalnie zachmurzenie całkowite. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -6°C, -4°C na południu do -3°C, -1°C na północy, w dolinach górskich od -8°C do -4°C. Wiatr z kierunków południowych, słaby, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany.

Mając powyższe na uwadze w dniu dzisiejszym prognozuje się utrzymanie wysokich stężeń zanieczyszczeń na południu i w centralnej Polsce. W godzinach wieczornych i w porze nocnej prawdopodobny jest dalszy wzrost stężeń zanieczyszczeń na tych obszarach.

Prognoza IMGW-PIB na dzień jutrzejszy (16 lutego) przewiduje zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na wschodzie, a wieczorem na północnym zachodzie zachmurzenie duże. Na wybrzeżu zachodnim popołudniu możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C, 3°C na krańcach wschodnich do 6°C, 8°C na zachodzie i do 8°C, 10°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Na zachodzie i północy prognozuje się opady deszczu ze śniegiem i deszczu postępujące na wschód.

Utrzymujące się niskie prędkości wiatru oraz brak opadów będą sprzyjać występowaniu wysokich stężeń zanieczyszczeń i i utrzymywaniu się złej jakości powietrza.

Na obszarach, na których będą się utrzymywać bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

 

Oryginalna treść komunikatu na stronie GIOŚ

publikuj: Publikuj
Biuletyn Informacji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej
Pytanie do prezydenta

Zapisz

Skrzynka Dobrych Pomysłów

PGE